פירוש מאת הרב ארז משה דורון #10

תמצא לך מקום, תחשוב בו רק עליי, ובמשך שנה תתגעגע אליי...

“וסיפר לה שאביה מצטער מאד ושהוא מבקשה כמה שנים, ושאל אותה איך אני יכול להוציא אותך”.
הוא מגלה שיש משהו יותר עמוק. הוא מרגיש: ׳איפה אני ואיפה זה?
“איך אני יכול להוציא אותך?״ איך אני יכול לחיות באמת במקום הזה שאני אהיה מחובר לעצמי ואז הכל יהיה נאה ויפה באמת, לא בשבי?
“ואמרה לו שאי אפשר לך להוציא אותי, כי אם כשתהיה בוחר לך מקום ותהיה יושב שם שנה אחת, וכל השנה תתגעגע אחריי להוציא אותי.״
מסתבר שהדרך לשחרר את עצמנו היא לא נורא מסובכת או קשה. לפעמים אדם מתייאש כי הוא מפחד ממה שנדמה לו שיידרש ממנו. בת המלך אומרת: תבחר לך מקום, תשב שם שנה ותתגעגע אליי. אנחנו רואים כאן דבר שמופיע בכמה מקומות, שבראשי תיבות אנחנו קוראים לו עש”ן: עולם, שנה נפש. עולם שנה נפש הם שלושת המימדים של המציאות. עולם זה המקום, שנה זה הזמן, והנפש זה הכוח הפועל בתוך המקום והזמן.
ובכן, דבר ראשון, אומרת הנשמה: “בחר לך מקום”. בשביל לעשות עבודה רוחנית צריך מקום מתאים, עם כמה שפחות הפרעות. רבי נחמן גילה לנו שהעבודה הרוחנית הטובה ביותר יכולה להיעשות בטבע, במקום שאין אנשים. הוא הדגיש עוד מימד, שטוב שזה יהיה מקום שכמה שפחות אנשים היו בו, אפילו אם כרגע הוא ריק מאדם. “וגם צריכין שיהיה ההתבודדות במקום מיוחד, דהיינו חוץ מהעיר בדרך יחידי, במקום שאין הולכים שם בני אדם. כי במקום שהולכים שם בני אדם ביום, הרודפים אחר העולם הזה, אף על פי שכעת אינם הולכים שם, הוא מבלבל גם כן ההתבודדות, ואינו יכול להתבטל ולהיכלל בו יתברך” (ליקוטי מוהר”ן תורה נ”ב) אנשים שהיו במקום מסוים ועסקו בענייני העולם הזה, בקנאה, בתאווה ובכבוד, השאירו במקום הזה את הרושם של המחשבות שלהם, וזה נמצא שם ומבלבל. עדיף למצוא מקום שכמה שפחות אנשים היו בו. מקום בראשיתי, נקי מאנרגיות שליליות של בני אדם.

בשביל לעשות עבודה רוחנית צריך מקום מתאים, עם כמה שפחות הפרעות. רבי נחמן גילה לנו שהעבודה הרוחנית הטובה ביותר יכולה להיעשות בטבע, במקום שאין אנשים. הוא הדגיש עוד מימד, שטוב שזה יהיה מקום שכמה שפחות אנשים היו בו, אפילו אם כרגע הוא ריק מאדם.

“ותהיה יושב שם שנה אחת”. צריך להקדיש זמן לעבודה רוחנית. לשבת במקום מסוים שנה אחת זה לא כל כך קל, בפרט היום כשאין לנו זמן לשבת אפילו חמש דקות במקום אחד. הכל מאד מאד מהיר. רבי נחמן אומר: אם אתה רוצה לעשות עבודה אמיתית, אתה חייב לתת לזה זמן, זה לא יכול לקרות בחמש דקות, זה לא יכול לקרות בשבוע. כמו שהיום מקובל שתוך יומיים אתה כבר תהיה מאסטר, תוך שלושה ימים תראה מלאכים ותוך ארבעה ימים תתקשר עם כל היקום. זה לא יכול להיות. מי שקצת מבין את המציאות ברור לו שאפילו בגשמיות זה לא יכול להיות. כשרוצים לבנות בית, עוברים כמה חודשים במקרה הטוב. אם אדם קם בבוקר ורואה בית מול החלון שלו, זה לא יכול להיות בית אמיתי. דבר אמיתי לוקח זמן. פעם אנשים הבינו שכל דבר משמעותי צריך את הזמן שלו, לתת לו להתבשל. יש לי בבית רהיט בן קרוב למאה שנה, שעדיין חזק מאד. אבל הכסא שקניתי לפני חצי שנה כבר נשבר. כי היום עושים הכל מהר, ולכן זה גם נגמר מהר. פעם אפילו את החפצים עשו לאט, יסודי, וזה מחזיק. ובכן, אומר רבי נחמן, קח את הזמן שלך. “ותהיה יושב שם שנה אחת”. שום דבר משמעותי לא יתפתח תוך ימים. גם העובר זקוק לתשעה חדשים.
מה צריך לעשות בתוך הזמן והמקום הזה? אולי צריך לעשות סיגופים ותעניות כדי לזכך את הגופניות? אולי צריכים ללמוד חכמה עמוקה כדי לפתח את התודעה? אולי צריך לעשות הרבה מעשים טובים שיהפכו אותנו לאנשים יותר מוארים? אפשר להעלות כל מיני רעיונות מה צריך לעשות כדי להגיע למקום האמיתי והעמוק שלי.
אבל בת המלך, הנשמה, מציעה דרך עבודה מאד מוזרה. כמעט קלה מידי.
“וכל השנה תתגעגע אחרי להוציא אותי. ובכל זמן שיהיה לך פנאי, תהיה רק מתגעגע ומבקש ומצפה להוציא אותי. וביום האחרון מהשנה תהיה מתענה ולא תישן כל המעת לעת”.
ההנחיה העיקרית היא – תתגעגע. מוזר. זה כל העניין? זו כל הבשורה? אומר רבי נחמן: כן. הכלי העיקרי שלך להגיע למה שאתה צריך, זה להתגעגע לזה, לרצות את זה, כי הרצון בונה את הכלי שלך. נכון שהמעשים שאתה עושה הם חשובים, אבל מה שחשוב באמת זה הרצון שלך. מעשה שבא מתוך הרבה רצון הוא מעשה עם כוח. אבל מעשה שתעשה בלי רצון וחשק, אין כוח למעשה כזה.
יש משהו שמחכה לי. ואני מחכה לו. אני מתגעגע אליו, אני רוצה להגיע אליו, אני רוצה להרגיש אותו. הדבר הזה, אומר רבי נחמן, זו שיטה, זה לא סתם רעיון – “תתגעגע”. נו, אז מה אם אני מתגעגע? אחד שמתגעגע, אז מה קורה? שום דבר לא קורה. היינו מצפים שהבת מלך תיתן למשנה למלך הוראות איך להוציא אותה: “תחזור לאבא שלי, תספר לו איפה אני נמצאת, שיביא את הצבא, שיפוצץ פה את כל המבצר”. אבל כשהמשנה למלך שואל איך להוציא אותה, היא שולחת אותו להתגעגע. מה הכוונה “להתגעגע”? לא צריך לעשות משהו? רבי נחמן אומר: לא. הכוח הכי גדול וחזק שיש לאדם בנשמה ואיתו הוא יכול לפעול את כל מה שהוא רוצה ובפרט את הדבר העיקרי – להגיע למקום האמיתי והטוב שלו, זה להתגעגע. יכול להיות שזה ייקח זמן, אבל אם אתה לא תתייאש מלהתגעגע, אם אתה לא תתייאש מלרצות, בסופו של דבר אתה תצליח להגיע לכך רק מתוך הגעגועים. רק על ידי הרצון. מי שרוצה משהו ומתגעגע אליו ברצון עמוק, והוא רוצה ורוצה ורוצה וממשיך לרצות ולא מתייאש מכל מה שעובר עליו, למרות שכלום לכאורה לא קורה, יגיע לבסוף למה שהוא צריך להגיע.
רבי נחמן אומר שאנשים לא מייחסים חשיבות לכוח הרצון. היום זה עולם של תכל’ס. כשרוצים לבדוק את האדם מבקשים ממנו להביא קבלות: “מה עשית? מה קנית? איפה היית? מה ראית? לאן נסעת? מה שאתה רוצה זה לא משנה, השאלה מה עשית. אומר רבי נחמן: זה לא האמת. זה הפוך. מה שמשנה זה מה שאתה רוצה. מה שאתה רוצה זה מה שתהיה. לזה אתה תגיע. אם לא תתייאש מהרצון, אפילו שעכשיו אתה נמצא במקום מאד רחוק מהדבר שאתה רוצה, אם אתה תמשיך לרצות, אתה תגיע לזה. לרצון יש כוח, הוא מצטבר, הוא פועל, הוא משנה את המציאות. רק תמשיך לרצות.

מתוך הספר ״כנפיים״
Share:

Leave a Reply

2019 © The Lost Princess - by EBDPost
Skip to content