פירוש מאת הרב ארז משה דורון חלק #8

להסתכל על החיים מהצד

המשנה למלך הלך ושכב בזווית לראות מה נעשה שם, ואז הוא רואה שהמלך ציווה להביא את המלכה. יכול להיות שאם הראש היה כבר בתוך הצלחת והוא היה כבר יושב עם החברה הוא לא היה רואה את כל הדברים האלה. אם אדם נמצא בתוך השבי של העולם הזה, הקנאה התאווה והכבוד – למה לשני יש מנה יותר גדולה? למה האדם הזה מסתכל עליי ככה?” הוא לא שם לב מה קורה פה בכלל. אבל המשנה למלך שם לב, כי הוא מהצד, הוא מתבונן, הוא לא שקוע בצלחת ובמנה שלו במסיבה.

המלך ציווה להביא את המלכה. והלכו להביא אותה. והיה שם רעש גדול ושמחה גדולה ומשוררים ומזמרים ומשוררים“.

הביאו את המלכה! המשנה למלך רואה שזו הבת מלך, הוא מצא אותה.

שניים שולטים בעולם – הטוב והרע. כאשר הטוב שבוי ביד הרע, משתמש הרע בטוב להנאתו, לצורכי הסוואה. אתה יכול להרגיש טוב ונעים, אבל בעצם היא שבויה כאן.

מי ששולט על כל העסק הוא המלך של המבצר, ויש לו מלכה שהיא בת המלך. המלך הזה הוא כמובן הרע. הוא הרי המלך של הלא טוב“, אבל מה הכוונה בכך שבת זוגו, המלכה שלצידו, היא בת המלך הטהורה והטובה? יש כאן רעיון עמוק. שניים שולטים בעולם – הטוב והרע. האחד זה מישהו שבאמת רוצה להרע לך, והשני זו הנשמה שלך, שנמצאת בשבי. כאשר הטוב שבוי ביד הרע, משתמש הרע בטוב להנאתו, לצורכי הסוואה. וכיוון שהיא כאן, אתה יכול להרגיש טוב ונעים, אבל בעצם היא שבויה כאן, זה לא באמת המקום שלה. ואת כל זה יכול להבין רק מי שמסתכל מהצד. מי שנבלע בתוך הרעש והצלצולים הללו, בתוך החינםהמדומה של תאוות העולם הזה – לא קולט בכלל מה באמת קורה כאן. אם הראש שלו היה בתוך האוכל, המוזיקה או בתוך דברים אחרים, הוא לא היה שם לב שהביאו לפה מלכה, וגם לא היה אכפת לו ממנה. הוא לעולם לא היה מרגיש שבתוך כל השמחה הזו נמצאת שבויה שיקרה לליבו מאד והיא לא פחות מאשר הנשמה שלו!

הוא הכיר אותה. הרגע הזה, בו האדם מכיר את הנשמה שלו, יכול להתרחש בכל מיני מקומות, בכל מיני מצבים, אבל רק בתנאי אחד תתפוס זווית, תסתכל על הכל מן הצד. אם תסתכל מהצד, תוכל לראות את הנשמה שלך בכל מקום. לראות את עצמך העמוק, האמיתי, אותו אחד שכבר שכחת שקיים, או שאף פעם לא ידעת על קיומו. להסתכלות הזו רבי נחמן קורא התבודדות“. פעם ביום תבודד את עצמך מכל הבלגן. קח את עצמך הצידה. צא מהחיים הרגילים, תסתכל על החיים מבחוץ. תראה מה קורה איתך, מה אתה באמת רוצה, מה באמת עובר עליך, מה אתה באמת. מעבר לצורת החיים בה אתה כל הזמן צריך לתפקד, אתה כל הזמן עסוק בלרצות משהו ולהגיע למשהו, או להינצל ממשהו. לא צריך לחכות לרגע מיוחד, פעם בחיים. לא צריך לחכות לאיזו השראה מיוחדת או לאיזו מכה שתעורר אותך. תעשה את זה כל יום, מיוזמתך. ומי שעושה את זה, יכול לראות את הנשמה שלו, לפגוש את החלק היותר עמוק שלו.

מתוך הספר ״כנפיים״
Share:

Leave a Reply

2019 © The Lost Princess - by EBDPost
Skip to content